Rosellan lastausramppi putosi mereen

Aloittaja Joonas Vähämäki, 24.07.2009, 18:01:31

« edellinen - seuraava »

Joonas Vähämäki

LainaaMatkustaja-alus Rosellan lastausramppi putosi mereen kesken lastauksen Maarianhaminan satamassa perjantaina iltapäivällä. Kukaan ei loukkaantunut onnettomuudessa.

Maarianhaminasta Kapellskäriin lähdössä ollut Viking Linen Rosella oli lastattu väärin, ja laivaa laiturissa pitäneet köydet katkesivat epätasapainon vuoksi. Rosella ehti irrota laiturista 10-15 metriä ennen kuin lasti saatiin takaisin tasapainoon. Reilun metrin pituinen alumiininen lastausramppi jäi roikkumaan hetkeksi ennen kuin sen pidikkeet pettivät ja ramppi putosi mereen. Itse alukseen ei tullut vaurioita.

Suurin osa laivaan menijöistä oli jo päässyt alukseen, mutta 20-30 matkustajaa jäi rannalle. He kaikki pääsivät lopulta alukseen, joka lähti satamasta 15 minuuttia myöhässä.

-Tällaista voi tapahtua. Tällä kertaa mitään pahaa ei tapahtunut, mutta toisinkin olisi voinut käydä, totesi kapteeni Mikael Backman. Viking Line tutkii onnettomuutta.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1713793