Mikäli Pilotonlineen ja PortTrafficiin on uskominen (kuin myös tuleviin jäärajoituksiin), niin seuraava jäänmurtaja lähtee piakkoin.
Kun viime päivien säät ovat olleet kovia pakkasia etelää myöten, niin maallikko ihmettelee ettei jo useampikin murtaja olisi jo lähtenyt Perämerelle. Varsinkin kun tiedetään, että Perämeri jäätyy matemaattisella varmuudella näihin aikoihin.
Eli nyt pihistellään muutamien päivien kanssa ja sitten keväällä ollaan stand by viikkotolkulla jos vielä tulisi jäätä. Muistuttaa vähän eräiden autoilijoiden renkaiden vaihtoa eli syksyllä lykätään ja keväällä ajetaan kuivilla teillä, jos vaikka yhtenä päivänä tulisi lunta jne.
Håkansin Zeus on seissyt koko kesän Turussa. Ilmeisesti sillä on ollut sopimus päällä joko Ruotsin tai Suomen valtiolta. Luulisi, että maksaja laittaisi sen jo liikkeelle.