Konevikainen hollantilaisalus ajelehti Ahvenanmerellä

Aloittaja Pekka Laakso, 06.04.2003, 01:23:59

« edellinen - seuraava »

Pekka Laakso

Länsikustin kovan myrskyn ensimmäinen laivauhri lienee hollantilainen Spliethoff-varustamon "Lootsgracht", joka sai konevian Ahvenanmerellä ollessaan täydessä puutavaralastissa. Alus ajelehti jonkun aikaa ennen ankkuroitumistaan Ruotsin rannikolla olevan Björkön läheisyyteen. Ruotsi piti kaksi pelastushelikopteria lähtövalmiudessa mahdollista evakuointia varten.
Nyt kaksi suomalaista hinaajaa on matkalla hakemaan alusta hinattavaksi Maarianhaminaan.
Copyright © 2024 Hölynpöly. Kaikki oikeudet pidätetään.

Pekka Laakso

#1
Kaksi hinaajaa on nyt hinannut Lootsgrachtin Ahvenanmaan rannikolle Nyhamnin majakkasaaren lähettyville. Aluksen kone pyritään saamaan sielä kuntoon. Saaristomeren merivartioston mukaan korjauspaikka valittiin siksi, että siellä sääolot sallivat korjaamisen paremmin kuin Ruotsin puolella.

Hinaajat olivat kuulemma Kraft ja Zeus, joista Zeus oli taustalla ja Kraft hoiti pelastustehtävät. :P
Copyright © 2024 Hölynpöly. Kaikki oikeudet pidätetään.

Pekka Laakso

Lainaus käyttäjältä: Pekka Laakso - 07.04.2003, 22:06:43 Hinaajat olivat kuulemma Kraft ja Zeus, joista Zeus oli taustalla ja Kraft hoiti pelastustehtävät. :P
Toi oli täyttä puppua, tietty Zeus oli pelastustöissä, mielenkiinotoinen kuva nähtävillä: http://www.sjoraddningen.aland.fi/Uppdrag_src3.html :P
Copyright © 2024 Hölynpöly. Kaikki oikeudet pidätetään.