Kylläpä on törkeää toimintaa, tuli luettua Seuran artikkeli ko. aiheesta. Tässä pieni lainaus lehdestä, jokainen tehkööt omat johtopäätöksensä. Seura-lehti kirjoittaa näin.
Vuonna 1990 kannatusyhdistys antoi yksinoikeuden Roope-tuotteiden hankintaan ja myyntiin 20 vuodeksi juuri perustetulle Eco-Mer Oy:lle. Sen omistavat pääsihteeri Rolf Karrento ja hänen vaimonsa Leena Karrento. "Hallituksessa oli tästä aika paljon keskusteluja, mutta niitä on turha etsiä pöytäkirjoista. Sihteeri ei keskusteluja kirjannut", sanoo Jan Teir.
Eco-Merin liikevaihto ei ollut kovin suuri, 2005 päättyneellä tilikaudella 25383 euroa ja parhaimmillaankin noin 45000 euroa. Toisaalta se on ollut vaivatonta tuloa, sillä liikevaihto koostui lähes kokonaan myyntipalkkioista, Karrentojen firma laskutti tuotteista itselleen provision. Kun myös kannatusyhdistyksen palkkamenoista merkittävä osa on maksettu Leena Karrennolle, ovat Roope-tuotteen ostajat avustaneet lähinnä Karrentojen perhettä, eivät yhdistystä.
Eli, Roska-Roope onkin ollut Rosvo-Roope..