Nyt alkaa näyttää siltä, että myös Marinan 11. syyskuulle suunniteltu jälkimmäinen Haminan käynti olisi peruttu. Ainakaan sitä ei satamalistoilla enää näy muualla kuin Helsingissä, satamayhtiön tiedote on poistettu ensimmäisen käynnin jälkeen, sekä Helsingin risteilylaivalistan mukaan se lähtisi 10. päivä Helsingistä kohti Tallinnaa.
EDIT: YLE Kymenlaakso vahvistaa asian:
https://yle.fi/uutiset/3-12087162Poimintoja:
"Kauden viimeisten risteilijöiden oli määrä saapua Kotkaan ja Haminaan tänään tiistaina ja tulevana lauantaina, mutta EU:n muuttuneiden matkustusrajoitusten vuoksi laivat joutuivat perumaan tulonsa seudulle.
– Korona-aikana saattaa tulla tällaisia tosi nopeita ratkaisuja, projektipäällikkö Petra Cranston Haminan-Kotkan satamasta sanoo.""Yhteensä alueella poikkesi tänä vuonna neljä risteilyä, joiden kyydissä matkusti yhteensä noin 4 000 vierasta.
Alun perin tälle vuodelle oli vahvistettu parikymmentä risteilykäyntiä, joiden toteutuessa matkustajia olisi ollut noin 50 000. Koronarajoitusten takia 18 risteilijäkäyntiä Etelä-Kymenlaakson satamissa kuitenkin peruuntui."Suunnitelmia ensi vuodesta:
"Satamayhtiö odottaa ensi vuotta toiveikkain mielin. Ensi vuodelle on jo tehty 14 risteilyvarausta. Lisäksi suunnitteilla on viisi vielä vahvistamatonta risteilyä. Jos kaikki risteilyt toteutuvat, seudulle odotetaan noin 50 000 vierasta."Joten kauden aikana Kotkassa kävi Gabriella kolme kertaa ja Haminassa Oceania Cruisesin Marina lopulta vain kertaalleen 5. syyskuuta.