Onko Rollin aikatauluihin merkitty Salmetar tämä uusi hankinta vai sama alus, joka aiemmin tuolla nimellä tuli tunnetuksi, siis ennen siirtymistään Saari-survivalohjelman lyhytikäiseksi tukialukseksi Helsinkiin?
Tuo Salmetar/Saari-alushan lojui ainakin viime viikolla Pohjoisrannan ja Tervasaaren välisellä alueella ilmeisesti vailla nimeä.
Ja Rollin laivastoonhan on tullut toinenkin mielenkiintoinen täydennys, Queen R, joka näyttää lähinnä kelluvalta...niin miltähän? Vaatii mielikuvitusta... Tämä kauhistuksen kanahäkki on kuitenkin ilmeisimmin sijoittumassa Savonlinnan vesille säikyttelemään hienojen höyrylaivojen kunniallisia matkustajia.

***
Roll on kyllä varmaan yksi useimmin nimeä konkurssin jälkeen vaihtaneista suomalaisfirmoista, ainakin mitä laivaliikennepuolelle tulee. Stellbergihän perusti sen aikanaan Roll-laivat-nimisenä, sittemmin se feenix-linnun lailla tuhkasta noustessaan tuli esiin Roll Linesina, Roll-risteilyinä ja Kuopion Roll-Risteilyinä, jolla nimellä se kaiketi nykyään tunnetaan.
Nykyinen varustamo on aika paljon taloudellisemmin toimiva, kuin edeltäjänsä, se on esimerkiksi luopunut päivittäisestä Kuopio-Heinävesi-Savonlinna-yhteydestä eikä se enää operoi höyrylaivoilla.
Tuossa Heinäveden reitissä on vähän sama ongelma kuin muissakin pitkissä sisävesilinjoissa: Asiakkaita olisi mahdollista saada vain muutamalle vuorolle koko vuoden aikana. Kun valtio ei tue, nousevat lippujen hiinat niin ylös, että matkustamisesta tulee harvojen nautinto. Sama ilmiö on syönyt liikennettä myös Päijänteeltä, mutta yhteiskunnan tukemat (osittain omistamatkin, ellen väärin muista?) Runoilijan Tie ja Hopealinja ovat säilyneet.
Toisaalta harvoille vuoroille on vaikeampi saada matkustajia, kuin runsaille. Franz Höijer on tästä erinomainen esimerkki. Kun se vuosina -95-97 ajoi kaksi edestakaista viikottaista matkaa Hangon ja Uudenkaupungin (-95 Kustavin) välillä, se oli hyvin usein loppuunmyyty. Nykyinen yksi viikottainen vuoro kummastakin Turkuun vetää hädin tusekin sen verran matkustajia, että Lenator saa baarista pikkuisen voittoa.
Muistan omasta lapsuudestani Saimaan Laivamatkojen viimeisen kesän, jolloin linjaa ajettiin neljänä päivänä viikossa molempiin suuntiin höyrylaivoilla (siis Heinävedellä ja Kallavedellä, joka oli ex-Heinävesi II). SL piti kunnioitettavalla tavalla yllä muitakin linjoja, kuten Savonlinna-Mikkeli-Lappeenranta-Savonlinna (3 laivaa kohtasi joka päivä Puumalassa) ja Savonlinna-Joensuu. Kuopion linjakin taisi olla päivittäinen, eli se ajettiin kolmena päivänä viikossa Warkauden kautta.
Uskon, että valtiontukiaisia saadessaan Roll voisi lisätä Kuopion ja Savonlinnan välisiä vuorojaan tai ainakin pudottaa lippujen hintoja. Ainakin oopperajuhlien aikaan Heinäveden reitille olisi varmasti tulijoita, jos se vain on markkinoitu oikein.
Ai niin, se laiva, jolla silloin -80 tulimme Taipalsaarelta Savonlinnaan oli Leppävirta. Ja Heinävesi-laivan olen sittemmin bongannut kahdesti matkalla Savonlinnasta Punkaharjulle, ensimmäisellä kerralla Ansa Ikonen tuli samalla kyydillä Näyttelijäliiton kesäpaikkaan, joka sijaitsee jossain Ikoinniemen vaiheilla...