Turunlinjan ongelma pika-alusten osalta on pitkä saaristotaival, jossa kovin suuria nopeuksia ei voi käyttää. Vaikka sitä ei rajoituksin olisikaan säädetty, sanelee kipparin järki sen, ettei saaristossa ajella urku auki. Jo vastaantulevaa liikennettä ahtaissa väylissä on liian paljon, puhumattakaan avomeriliikenteeseen suunniteltujen alusten nostamista aallokoista.
Ajatus päivässä Turusta Kapellskäriin ja takaisin ajavasta aluksesta olisi ehdottomasti kannatettava, mutta Tallinkilla tuskin intressejä moiseen löytyy (epäilen kyllä, ettei löydy Vikingillä, Finnlinesilla eikä Eckerölläkään). Matka kestää yhteen suuntaan noin 7 tuntia (Långnäsin kautta), joten päiväristeilyn kesto olisi harmillisen pitkä. Mutta tarvematkustusta tuollainen epäilemättä palvelisi nykyisiä risteilypainotteisia vuoroja paremmin.
Superstar oli muistaakseni alunperin ajateltu Saksan liikenteeseen, mutta suunnitelmat muuttuivat, kun Tallink aloitti Superfast-sekoilunsa. Onneksi laiva ei tuolloin ollut vielä ihan valmis, joten 6.kansi voitiin, toisin kuin alustyypin pohjaratkaisussa, rakentaa päivälauttastandardien mukaiseksi. Nyt, kun tarpeettoman kevyesti tältä osin rempattu Finlandia on samalla linjalla, voi hyvin huomata, miten pienet erot voivat vaikuttaa käytännön tasolla. Superstarin 6.kannella on oleskelutiloja parin tunnin matkan tarpeisiin ja kunnollisen kokoiset kaupat, Finlandialla ei.
Vaikka Tallinkin alussijoittelu välillä tuntuu jopa niin sanotun järjen vastaiselta, olisi aika omituista vekslata TLL-STO-linjalle jälleen kaksi ratkaisevasti toisistaan eroavaa alusta. Tuota linjaa operoidaan tasarytmisesti, joten ainoa kaksikko, joka siihen varustamon flotasta sopii, on Romsku ja Vickan.
Galaxyn ja BQ:n päittäinvaihtoa taas puolustaisi kaksi faktaa, joista toinen konetehollinen, eli BQ parin lisäsolmunsa ansiosta saattaisi kyetä nykyistä pidempiin satama-aikoihin ja toinen imagollinen, sillä Baltic-kuninkaallisten alusten samalla linjalla olo mahdollistaisi vakituisten huoltopäivien kera mahdollisuuden kierrättää kumpaakin kaikilla reitin lähdöillä. Galaxy taas on niin persoonallinen tapaus, ettei asiakkaan kannalta oikeastaan ole väliä sillä, pidetäänkö sitä Tallinkina vai Siljana.