Monitoimialus merivoimille
Merivoimat saa uuden monitoimialuksen, joka kohentaa huomattavasti Suomenlahden öljy- ja kemikaalivahinkojen torjuntaa.
Aluksen tilausvaltuus hyväksyttiin maanantaina hallituksen lisätalousarvioneuvotteluissa. Alus saa maksaa 35 miljoonaa euroa.
Sopimus monitoimialuksen hankinnasta voitaneen tehdä kilpailutuksen jälkeen tämän vuoden syksyllä.
Upinniemeen sijoittuva uusi alus korvaa nykyisen öljyntorjunta-alus Hylkeen.YLE Turun radio 15.5.2006
Tulihan se päätös sieltä hartaan odottelun jälkeen...

Vaan eipä tuo yksi pienehkö öljyntorjunta-alus mitenkään ratkaisevasti Suomenlahden öljyntorjuntakapasiteettia paranna, kun sillä vain korvataan toinen Suomen "suurista" öljyntorjunta-aluksista. Tekniikka on tietenkin huomattavasti kehittyneenpää, mutta kuten jotkin "vihreät" järjestötkin ovat oudoksuneet valtion kantaa muuttaa alkuperäinen 190 miljoonan tilaussuunnitelma 35 miljoonan huomattavasti pienempään tilaukseen, niin miksei sitten tilattu useampaa nyt päätetyn kokoluokan alusta, jos tuo öljyntorjunnan ja monitoimimurtajan yhdistäminen todettiin niin huonoksi ratkaisuksi?
Asiasta kolmanteen.
Täältä löytyy mielenkiintoista tietoa Hallista. Tuolta löytyvästä tuotekehitysosastosta löytyy esittelyt niin Välpästä, Kuorijasta, kuin jääkeulastakin.