Tallinnassa oli johonkin turistikarttaan piirretty Tukholman lautan lähtevän länteen jo Naissaaren eteläpuolelta. Sehän ei pitäne paikkaansa, vaan TLL-STO-Tallinkit ajavat Naissaaren pohjoiskärjestä kohti Porkkalan länsipuolista aluetta, jossa sitten suunnilleen Sandhamnin latitudilla ottavat suunnan kohti länttä.
Vanha postaus ja moni asia on tuon jälkeen varmaan muuttunutkin, mutta palaisin kuitenkin tähän aiheeseen:
Nykyäänhän yleensä TLL-STO-Tallinkit ajavat Naissaaren eteläpuolelta, mutta pohjoispuolista reittiäkin käytetään suhteellisen usein; esim. juuri nyt Romantika painelee sitä kautta Tukholmaan.
Mutta mielenkiintoista on se, että Naissaaren eteläpuolelta kuljettaessa on kaksi eri reittiä länteen: yleensä käytetään kauempana rannikosta kulkevaa väylää, mutta nykyäänkin toisinaan ajetaan lähempänä rannikkoa kulkevaa reittiä. Tämä eteläisempi väylä on myös se, jota Estonia onnettomuustutkintaraportin piirroksen mukaan käytti. Alla olevaan kuvaan on piirretty AIS-datasta Victoria 1:n ja Romantikan käyttämiä reittejä, sekä myös onnettomuustutkintaraportin mukainen Estonian reitti. Pohjakartta on hiukan viitteellinen, pahoittelut siitä

Jos jollain on Viron merikarttoja, tai edes Suomen merikarttasarjan yleiskartta "Läntinen Suomenlahti" (952) tai peräti ammatikseen seilaa noita vesiä, osaisi varmaan tarkemmin kertoa noista väylistä.